Wonder Woman

fyzDuben 20, 2019Vidění 649

Filmové univerzum DC Comics to má náročné. Po tom, jak odstartovalo slušným Mužům z oceli se plánovalo obrovský útok na kinosálu a fanoušky komiksů. Temnější pojetí filmů mělo lahodit divákům, kterým filmy od Marvel Studios nesedí, ale jak se ukázalo, nestačilo to. Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti a ani Jednotka sebevrahů nedokázali zaujmout natolik, aby se Marvel mohl cítit v ohrožení. Samozřejmě, fanoušci DC nedali na “jejich” filmy dopustit, ostatně to platí i naopak, avšak Nalijme si čistého vína, filmové zpracování komiksů od Marvelu jsou zkrátka lepší. DC to nejdříve chtělo hrát na temnotu, no ta úplně nevyšla, a tak se do filmů dodával humor, pretáčalo se a podobně. Produkční společnost Warner Bros. Pictures zkrátka nevěděla, kam má filmové univerzum DC Comics přesně směřovat. Pokud je však Wonder Woman náznakem toho,

Jelikož jde o první Solovki Wonder Woman, je hrdinku nejprve třeba představit. Sice jsme se s touto postavou už setkali, z její minulosti jsme toho hodně nevěděli. Právě tento film, který slouží jako origin nám dává představu o tom, kým byla Diana, princezna Amazonek dříve, než se stala hrdinkou. Nejdříve se tak ocitáme na ostrově, kde sledujeme Dianu, jak roste, učí se bojová umění a připravuje se na to, stát se Wonder Woman. Vše probíhá dobře až do chvíle, kdy u ostrova havaruje americký pilot jménem Steve Trevor. Jak už tušíte, právě tato událost dá věci do pohybu. Chvíli po Stevea dorazí nepřátelská vojska a boj může začít. Údělem žen z ostrova je trénink, aby se v případě nouze mohli postavit Ares, řeckému bohu války. Jelikož se Diane před očima odehraje boj plný obětí a Steve její následně řekne o válečném konfliktu ve světě, ta má za to, že za tím vším stojí právě Áres. Proto neváhá a opouští ostrov s cílem zastavit boha války.

Fotogalerie Wonder Woman (2017)Zobrazit fotogalerii »
V tomto okamžiku se celková nálada filmu mění. Ostrov Amazonek je totiž plný klidu, a to přesto, že se na něm neustále trénuje boj. Po příchodu Diany do reálného světa však vidíme krajinu zpustošenou válkou. Netrvá dlouho a s hlavními protagonisty se vydáme na frontu. Z “pohodového” filmu se následně stává válečný blockbuster, který však překvapivě dobře funguje. Diana nejdříve v normálním světě působí vtipně a necháme zvyklostem lidí, ale postupně objevuje své schopnosti a stává se z ní ta hrdinka, kterou fanoušci komiksů dobře znají. Ano, ani v tomto filmu nechybí klišé a předvídatelné zvraty, ale z filmového univerza DC Comics se Wonder Woman nejlépe daří balancovat na hraně. Jak origin film posloužil dobře, z příběhového hlediska příjemně odsypat a vy se v kině nebudete nudit.

Není to však jen kvůli ději, případně akci, která je skvělá a nabízí několik působivých scén, velmi velkou zásluhu na tom má ústřední duo, čili Diana a Steve. Úkoly Wonder Woman se zhostila Gal Gado a je třeba uznat, že její role mimořádně svědčí. Ačkoli není nejlepší herečka na světě (což bychom od Miss Izrael 2004 chtěli), s touto postavou nemá problém. Dopomáhá jí k tomu vojenský výcvik, nakolik byla členkou izraelských obranných sil a charisma. Na Gado je vidět, že si roli Diany užívala. Ostatně, právě Gal Gado a její Wonder Woman patřila k tomu lepšímu, co již zmíněný Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti přinesl. Výborně jí sekunduje Chris Pine, který už nejeden krát dokázal, že své úkoly zvládá přesvědčivě. Chemie mezi oběma herci funguje na jednotku, na jejich dialogy je radost dívat, zkrátka takto to má vypadat.

První superhrdinský film, ve kterém je hlavní hrdinkou žena, zrežírované Patty Jenkins. Přestože nešlo o sázku na jistotu, svou roli zvládla. Přechody mezi jednotlivými náladami filmu působí přirozeně, gradace funguje bez problémů, film jako celek drží pohromadě ai když se menší zakopnutí najdou, jde o dobře odvedenou práci. Největší problém mám se samotným finále filmu, které je stejně jako v případě předešlých filmového z DC univerza nehorázné chaotické a jakoby vystřižené z jiného filmu. Do té doby se filmu drží v určitých mezích, ale s příchodem Arese na scénu tvůrci zařadili vyšší rychlostní stupeň a odvázali se. Rozumím tomu, že souboj dvou bohů se nedá jen tak lehce natočit tak, aby působil efektně, důstojně, a zároveň i realisticky. I přesto si však myslím, že se s touto situací dalo poprat o něco lépe.

Fotogalerie Wonder Woman (2017)Zobrazit fotogalerii »
Vyšlo to tedy Warner Bros. Pictures a DC Comics po dvou nemastných – neslaných pokusech aspoň tentokrát? Z předchozího textu jste asi pochopili, že vyšlo, i když je stále co zlepšovat. Wonder Woman je navzdory některým slabinám konečně tím superhrdinskému filmem, na který fanoušci DC čekali. Film funguje sám o sobě, nabízí dobrou akci, humor, sympatické postavy, má příjemný vizuál, nechybí v něm emoce, zkrátka toto je ta cesta, po níž se třeba vydat. Pokud bude filmové univerzum DC pokračovat ve směru nastoleném Wonder Woman, tak se máme na co těšit. První krůček je vždy důležitý, no a tento je rozhodně přesvědčivý.

Categories