Vetřelec: Covenant

fyzDuben 15, 2019Vidění 646

Vetřelec je legenda, o tom není pochyb. Vše začalo v roce 1979, dnes už kultovním filmem od režiséra Ridleyho Scotta. Ten se následně od série vzdálil, ale před několika lety oznámil, že natočí k filmu Vetřelec prequel. Fanoušci byli nadšení, vždyť kdo je lepším adeptem pro nový film z tohoto univerza jako otec celé značky? V roce 2012 jsme dostali film Prometheus, který měl vysvětlit některé nezodpovězené otázky a opět nastartovat mírně vyhaslou značku. Očekávání byly vysoké, ale zklamání početné skupiny fanoušků z výsledného produktu ještě větší. Ačkoli Prometheus vůbec nebyl špatný film, chyb v něm bylo požehnaně. Vina se tehdy hodila zejména na ramena scenáristy Damona Lindelöf, ale určitě to nebyl jediný problém. Důkazem toho je i pokračování, které dostalo název Vetřelec: Covenant.

V první řadě si je třeba ujasnit jednu věc. Přestože má film v názvu kouzelné slovíčko Vetřelec, jde v podstatě o dvojku Promethea, a to jak s pozitivy, tak i s negativy. Pokud vám nevyhovoval Prometheus, v tom případě vám asi nebude vyhovovat ani očekávaná novinka, i když pravděpodobně potěší mnohem více lidí, než tomu bylo v roce 2012.

Vetřelec: Covenant se odehrává deset let po událostech v předchozím filmu. Příběh pojednává o posádce kolonizační lodě Covenant. Jejich cílem je planeta Origae-6, ale po nečekaných událostech a ztrátě na životech se celá situace mění. Loď má během cesty na starosti android Walter, který musí nouzově probudit posádku z kryospánku mnohem dříve, než bylo v původním plánu. Loď je poškozená a před pokračováním v cestě je nutné ji opravit. Během oprav posádka zachytí nouzový signál, který přichází z planety nepříliš vzdálené od jejich současné polohy (samozřejmě v rámci vzdáleností ve vesmíru). Podmínky, které neznámá planeta nabízí jsou dokonce velmi vhodné na kolonizaci, a proto nový kapitán zavelí prověřit tajemný signál přicházející z planety. Zní to pro vás až příliš dobře na to, aby to byla pravda?

_B9O9557.JPG

Fotogalerie Vetřelec: Covenant (2017)Zobrazit fotogalerii »
Jak už tušíte, se signálem, a nakonec i s celou planetou to velmi růžové nebude. Téměř okamžitě po příchodu na planetu se spouští kolotoč (pro posádku lodě) katastrof, které mají vážné následky. Na planetě objeví nové hrůzy, a taktéž i androida Davida, kterého známe z Promethea. Ačkoli už předešlý snímků nastínil, jak se to mělo se zrozením jednoho z nejznámějších filmových monster, až ve filmu Vetřelec: Covenant dostáváme jasnou odpověď. Je třeba říci, že v rámci nastolených pravidel dává zrod “dokonalého organismu” smysl a určitě nikoho neurazí. Přistál bych na to, abychom se dozvěděli o něco více informací, no Vetřelec: Covenant je v podstatě pouze sci-fi horor, občas padající dokonce do béčkových vod. Hlubších a podrobněji demontované myšlenek je zde málo, takže pokud očekáváte pořádnou porci vysvětlování, ani tentokrát nebudete spokojeni. Téměř vše je dopředu předvídatelné a mnohé teorie, které jsem se před zhlédnutím filmu pouze domníval, se nakonec potvrdily. V této rovině film poměrně Hapro, což je dozajista škoda.

Kde však film funguje téměř bez problémů, jsou herci. Pozornost na sebe strhává výborný Michael Fassbender, který si střihl rovnou dvojroli (Walter a David). Obou androidů zvládá podat přesvědčivě, ale o jeho hereckém výkonu nepochyboval snad nikdo. Ihned za ním je skvělý Danny McBride, i když na jeho poměry v netradičně, čistě nekomediálnej roli. Jeho Tennessee je zajímavá postava, která na rozdíl od jiných postav projde během filmu určitým posunem a je příjemné sledovat, že McBride nemá problém ani s vážnějším charakterem. Hlavní hrdince propůjčila tvář herečka Katherine Waterstonová, která “záskok” za Ripleyová zvládla. Já osobně jsem sice nebyl s vývojem její postavy zcela ztotožněn, nakolik se z ní stává hrdinka velmi zvláštním způsobem (jakoby lusknutím prstů) a vůbec to nepasuje k předešlému chování postavy, ale v pořádku, dá se to spolknout. Zbytek herců je fajn (na poměry žánru), avšak ztvárňují nezapamätateľné postavy, které zastávají pozici masa do mlýnku.

Jakmile totiž setkáváme prvního zástupce mimozemských zabijáků (tzv. Neomorph), členy lodě Covenant začne ubývat. Někdy se postavy chovají velmi hloupě a doslova to bije do očí. I člověk s velmi nízkým IQ by určitě nenásledoval (do očividné pasti) někoho, kdo se vybarvuje jako zloduch. Zde s tím bohužel není problém … I přes tuto hlouposti některých jedinců se postavy chovají o něco uvěřitelnější dojmem, než tomu bylo v případě Promethea.

Fotogalerie Vetřelec: Covenant (2017)Zobrazit fotogalerii »
Nejvíce na celém filmu mě však zamrzá první střet posádky se samotným vetřelcem. Chybí mu totiž atmosféra, napětí a člověk v tom momentě přemýšlí, zda jsme něco podobného skutečně potřebovali. Naštěstí však později dojde i na hru na kočku a myš, která dává vzpomenout na legendu, která to celé začala. V té chvíli se na druhé straně fanoušek těší, že to co fungovalo v roce 1979, funguje i dnes. Jen je smůla, že si toho neužijeme podstatně více.

Když už vzpomínám první film této série, Vetřelec: Covenant na původní dílo odkazuje několika věcmi. Je to v první řadě vizuál, který má ke kultovnímu dílu mnohem blíže, než tomu bylo u Promethea. Barevnost, některé prostředí, stylizace, nebo barevná paleta, to vše se snaží navodit starou známou atmosféru. A to je jedině dobře. Ani skvělá hudba od Jeda Kurzela není výjimkou a šikovně cituje známé motivy, které fanoušky dozajista potěší.

Po tom, co jste si přečetli o Vetřelec: Covenant vám může v hlavě vrtat otázka, zda vůbec má smysl vidět tento příspěvek do série o vetřelcích. Za mě mohu říci, že to smysl má, ale nesmíte mít přehnaně vysoká očekávání. Ve filmu je několik skvělých momentů, které stojí za to. Je však škoda, že se tvůrci nevyhnuli chybám, které sužovaly i Promethea. Film trápí nevyvážené tempo, díry v logice a zcela bez problémů není ani atmosféra, která chvíli funguje, ale o pár záběrů je pryč. Pokud je pro vás legendární Vetřelec z roku 1979 nedotknutelným počinem, pak vás novinka asi zklame. Nelze se však dívat pouze do minulosti, “ten” Vetřelec byl, je a bude pouze jeden. Je však dobré, že tato série stále žije a dozvídáme se některé odpovědi, nad kterými jsme si v minulosti mohli pouze lámat hlavu. Ridley Scott navíc plánuje už příští rok začít s natáčením dalšího pokračování, protože mezi filmy Vetřelec: Covenant a Vetřelec je stále osmnáctiletá rezerva, kterou lze vyplnit novými příběhy. Zda vám bude stačit, že se z vetřelce stal “pouze” dobře natočený sci-fi horor, nebo ne, na to si už musíte odpovědět sami.

Categories