Strážci Galaxie 2

fyzDuben 16, 2019Vidění 647

Filmové studio Marvel v roce 2014 celkem zariskovali, když do kin vyslali skupinku méně známých hrdinů. Přestože fanoušci komiksů určitě dobře věděli, kdo jsou Strážci Galaxie, ale pro méně znalé šlo “pouze” o další marvelovku, což byl asi hlavní důvod pro návštěvu kina. Přece jen, Peter Quill alias Star-Lord není žádný Tony Stark, respektive Iron Man. Tento riskantní tah však vyšel na jednotku a nových hrdinů si rázem oblíbili jak kritici, tak i diváci, kteří Strážců Galaxie dosud neznali.

Po třech letech jsou oblíbení hrdinové zpět. Čeká jejich nové, menší a mnohem osobnější dobrodružství. To však neznamená, že nedojde i na akci a humor. Toho je tu Práveže požehnaně, ale k tomu se dostanu později. V první řadě bych chtěl říci pár slov k příběhu, který mně přišel docela slabý. Neříkám, že příběh, který se zabývá rodinnými vztahy a samotnými postavami je něco špatného, ​​ale chybí tomu tah na bránu a trochu zajímavější premisa. Dozvíme se, kdo je otec Star-Lorda, proč ho Yondu po únosu neprodal otci a rozvine se i to, z jakého důvodu Nebula tak strašně nenávidí svou sestru Gamoru. Nemohou chybět ani hádky v samotném týmu hrdinů, ale často jsem si připadal, že sleduji pouze sled scén, kterým chybí to “něco”, co děj stmelit a neustále posouvá vpřed směrem k velkolepému finále. I když se tentokrát tolik necestuje po rozličných planetách, tempo filmu je skutečně vysoké (až na rodinné scény na planetě Star-Lordová otce Ega) a divák má pouze málokdy prostor na nádech. Přestože na konci do sebe všechno jaksi zapadne, nemohu se v tomto směru ubránit zklamání. Pokud bych to porovnal s prvním dílem, tak zde vyhrává na celé čáře. Co se mi však celkem zamlouvalo byl hlavní padouch, který není pouze bezmocná loutka a dokáže hrdinů slušně potrápit, i když stále je co zlepšovat.

Marvel’s Guardians Of The Galaxy Vol. 2..L to R: Star-Lord/Peter Quill (Chris Pratt) and Drax (Dave Bautista)..Ph: Chuck Zlotnick ..© 2016 MVLFFLLC. TM & © 2016 Marvel. All Rights Reserved.

Fotogalerie Strážci Galaxie 2 (2017)Zobrazit fotogalerii »
K režii pokračování se opět vrátil James Gunn (který mimochodem potvrdil, že se chopí režie iv případě třetího dílu) a je vidět, že mu Strážci Galaxie sedí a má je rád. Scény má pod kontrolou, herců také a z celého filmu vyzařuje určitá radost a zábava. Tím se dostávám k již zmíněnému humoru, kterého je ve filmu opravdu požehnaně. Mnoho vtipných situací nastane díky Doberan se v týmu, případně díky malému Groote, ale hnacím motorem je v tomto případě Drax, který svými poznámkami a nakažlivým smíchem bavil celou kinosál.

Marvelovky se samozřejmě neobejdou bez akce, které je zde dostatek, ale zde by se dalo aplikovat méně je někdy více. Nenarazí na nekvalitu, či přílišnou četnost akčních scén, ale filmy od DC Comics jsou kritizovány za “digibordel”, který se bohužel propašoval i sem. Digitální triky jsou sice na velmi vysoké úrovni a občasný zmatek se dá při vesmírných bitvách odpustit, ale čas od času už toho je trochu moc. Velké finále, které trvá dobrých dvacet až pětadvacet utratit občas zběsilosti připomíná závěrečnou bitvu Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, a to určitě není pochvala.

Režisér James Gunn však má cit pro vizuál a díky tomu si divák zachová v rámci možností alespoň jako takový přehled o celé situaci. Jak jsem však již řekl, méně je někdy více, přičemž zde by se to skutečně sešlo. Ocenil bych více scén podobných té, kde Yondu, Rocket a Groot bojují o zisk vesmírné lodi, ta se skutečně vydařila. Mám však pocit, že v pokračování se bude na plynový pedál šlapat ještě více, nasvědčuje tomu i jedna z pěti (ano, čtete správně, scén je až pět, takže se z kina nespěchejte) titulkových scén, která oznamuje příchod další postavy s neuvěřitelnou silou . Jak to dopadne však uvidíme, James Gunn může zařadit zpátečku a příště to trochu krotit, ale to je zatím ve hvězdách.

Pokud jste si oblíbili hereckou sestavu z minulého filmu, můžete těšit i na pokračování. Postavy mají staré známé tváře, ale aby to nebylo málo, přibude k nim legendární Kurt Russell, který se úlohy Star-Lordová otce zhostil velmi dobře. Nejde o jedinou novou postavu, ale určitě jde o tu nejzásadnější. V cameo rolích se objeví několik dalších hvězd, ale o koho jde musíte zjistit sami, byla by škoda to prozrazovat. Po herecké stránce nemám žádné výhrady, ale na to jsem si už při filmech od Marvelu zvykl.

Kromě dobrého hereckého obsazení a kvalitních vizuálních efektů je zpět i výborná hudba, i když Awesome Mix Vol. 2 neobsahuje tolik známých hitů, jako tomu bylo v případě Vol. 1. Výběr skladeb však dobře doplňuje dění na obrazovce a věřím tomu, že si soundtrack opět oblíbí početná skupina diváků.

Fotogalerie Strážci Galaxie 2 (2017)Zobrazit fotogalerii »
Navzdory výhradám, které k filmu mám jsem si návrat Strážců Galaxie skutečně užil. Je to zábavný blockbuster, který diváka chytí na začátku a pustí ho až po skončení závěrečných titulků. Filmu by svedčala o něco delší stopáž, aby se pořádně stihlo probrat vše potřebné, ale k tomu nedošlo. Naštěstí je zde dostatek akce, postavy jsou sympatické, humor trefný a hudba je opět skvělá. Herci jsou na svém místě, úkoly si užívají, přičemž na jimi vyčnívá Dave Bautista jako Drax, a to říkám jako člověk, který tohoto zápasníka jako herce velmi nemusí. Digitální efekty jsou na špičkové úrovni a přestože jsem film viděl v 2D verzi, myslím si, že v tomto případě neuděláte chybu ani s 3D verzí. Strážci Galaxie 2 jsou velkolepé vesmírné dobrodružství, které občas mírně zakopne, ale stále to funguje jako dobře promazaný stroj.

Categories