Skryté čísla

fyzDuben 18, 2019Vidění 657

Letošní oscarová sezóna přinesla slušnou kvalitativní nadílku, kde si každý mohl najít to své. Skryté čísla navíc zabodovali iu diváků a zařadili se k nejúspěšnějším filmem celého výběru. Není se čemu divit – kombinace silné témata a srozumitelného poselství, zabalená v líbivý hollywwodskom šatě je něco, na co publikum slyší.

Skryté čísla jsou dobovým filmem zasazeným do šedesátých let minulého století. Doba byla jiná než dnes av Americe to platilo možná i dvojnásobně. Ačkoli bylo otroctví zrušeno před více než sto lety, rasová segregace na některých územích stále přetrvávala. Jinak tomu nebylo ani ve Virginii. Právě tam je zasazen děj snímku, který začíná naplno odvíjet příchodem tří černošských žen do výzkumného centra NASA v Hamptonu. Těmito ženami jsou Katherine Johnson, Mary Jackson a Dorothy Vaughan, které se nesmazatelně zapsaly do historie agentury a výraznou měrou přispěly k rozvoji vesmírného programu. No ještě předtím je všichni museli začít brát opravdu vážně a jako sobě rovné pracovníků.

Ano, Skryté čísla jsou inspirovány skutečnými událostmi. Událostmi, respektive životními osudy osob nám nepříliš známými, ale skutečnosti nemusíte vůbec vědět, kdo byly ty tři zmíněné ženy a ani vědět, jak to s nimi bylo opravdu. I pokud jste náhodou na opačném konci barikády a výrazněji se zajímáte o historii NASA, zážitku to nemůže výrazně uškodit. Od začátku je totiž jasné, zhruba jakými klikami se bude ubírat děj a závěr může překvapit snad jen někoho, kdo nikdy v životě neviděl hollywoodský film. Jenže navzdory neskrývané předvídatelnosti jde o řemeslně na jednotku zvládnutou záležitost, co si úspěch opravdu zaslouží. Pro režírujícího Theodora Melfiho přitom jde jen o druhý celovečerní film, ale ten mu s největší pravděpodobností otevře dveře do první ligy. Za to však může vděčit i však scénáři, na kterém se přímo podílel.

HIDDEN FIGURES, Kevin Costner, 2016, ph: Hopper Stone, /TM and © copyright Fox 2000 Pictures. All rights reserved./Courtesy Everett Collection

Fotogalerie Skryté čísla (2017)Zobrazit fotogalerii »
Největší slabinou snímku je přitom paradoxně určitá scenáristická čiernobielosť, nakolik počáteční rozestavení figurek na šachovnici se až do úplného závěru velmi nezmění. Od začátku je zřejmé, kdo kope za kterou stranu pokud žádným zázračným obratem nikdy nedojde. U negativnější vykreslených bílých postav jde vlastně jen o to, zda získají alespoň jaký-takový respekt k opačné straně. No a mezi černošskými charaktery dokonce nenajdete ani jeden, který by se výrazněji vzpíral nálepce kladné postavy. Jenže jinak je všechno na svém místě. Všechny tři hrdinky jsou dostatečně prokreslenými a zajímavými individualitami a jejich patálie jsou podávány nenásilně a nevtíravě. A přestože nechybí scény typu, šéf vlastnoručně demolujíc ceduli označující toaletu pro barevných, film nikdy nespadne do vyloženého kýče. jisté, několik dějové zatáčky jsou jasné přikrášlené as realitou nemají mnoho společného, ​​ale slouží jasnému účelu – ukázat, že rasová segregace je hloupost a lidé by se měli nejen profesně posuzovat podle kvalit a ne barvy pleti. Dramatická rovina scénáře je zkrátka dostatečně funkční a jde o důslednou exkurzi do ne až tak dávné minulosti.

Velkou zásluhu na celkových kvalitách má i výborně obsazeno as chutí hrající ústřední trio. Největší prostor má Taraji P. Henson, jak geniální matematička Katherine, které patří i prolog, ale na menší ploše nijak nezaostává ani Octavia Spencer (Oscar za podobně tematicky laděný film, Barva citů), ba ani nejméně známá z nich, Janelle MONA. Za zmínku však stojí i ti další – hlavně Kevin Costner si jako šéf NASA vychutnává každou minutu na plátně a Kirsten Dunst znovu dokazuje, že umí bez problémů zvládat i opačnou, jako kladnou polohu. Nejtěžší to bude mít u více pravděpodobně Jim Parsons, neustále bojující se stínem své nejslavnější role. No i když v něm občas cítit Sheldona z Teorie velkého třesku, nelze mu aspoň upřít snahu se z ní vymanit.

Fotogalerie Skryté čísla (2017)Zobrazit fotogalerii »
Skryté čísla jsou, jednoduše řečeno, velmi zručně natočenou dramatem a to, že si na ni o deset a více let možná nevzpomene hodně diváků a že možná zapadne s příchodem dalších podobně laděných snímků, nemusí nikoho zajímat. Důležité je to, co platí nyní. Skryté čísla ubíhají velmi příjemně, dokáží i solidní zabavit, ale také i zanechat prostor k zamyšlení. A to není málo.

Categories