Pobřežní hlídka

fyzDuben 22, 2019Vidění 657

Seriál Baywatch, u nás známý také jako Pobřežní hlídka okupoval obrazovky televizních přijímačů dlouhých dvanáct let. Vedle toho vnikli různé filmy, neúspěšný seriálový spin-off Baywatch Nights, zkrátka bylo toho dost. Dnes jde o menší kult, a to i přesto, že kvalita tohoto počinu zdaleka neodpovídá tehdejší popularitě. Nyní je však rok 2017 a my dostáváme nové zpracování seriálu, který spolu s Knight Rider vybudoval kariéru Davida Hasselhoffa. Má však Pobřežní hlídka šanci na úspěch u moderního publika?

Na tuto otázku je poměrně obtížné odpovědět. Přestože je film pojmenován tak, jak je, spíše jde o akční komedii, ve které nechybí vypracované mužské či ženské těla, sexuální narážky, hloupé vtipy, mužské pohlavní orgány a vyšetřování zločinu. Nejdříve Mitch na “své” pláži objeví drogu nazvanou flakka a později při jedné záchranné akci zase tým plavčíků objeví mrtvolu. Pobřežní hlídce se to nezamlouvá, co spustí jejich zvědavost na plné obrátky, a tak se pomalu, ale jistě začne film ubírat směrem CSI: Miami, respektive v šlépějích již zmíněného spin-offu Baywatch Nights, který pojednával o tom, co plavčíci dělají po nocích . Ano, tušíte správně, šlo o vyšetřování zločinů, nakolik se Mitch stal soukromým detektivem. Film se tedy ve velké míře přiklání právě k vyšetřování, přičemž pobyt na pláži a zachraňování lidí je na druhé koleji. Je to velká škoda, protože v této rovině film funguje o něco lépe, než v té vyšetřovací. Na pláži totiž protagonisté alespoň zkoušejí házet na diváka jeden vtip o těsných plavkách za druhým, nechybí kopec zpomalených záběrů av této poloze film působí nejpřirozeněji – jako komedie, která si utahuje z něčeho, co fungovalo kdysi.

Fotogalerie Pobřežní hlídka (2017)Zobrazit fotogalerii »
Pak je tu však dějová větev točící se kolem Matta Brodyho, který přichází do Venice Beach, aby se stal součástí záchranářského týmu. Jde o dvojnásobného olympijského medailisty, no co čert nechtěl, to už je minulostí a musí si ukroutit veřejné práce právě mezi plavčíky. Mitchovi se jeho přístup a povaha nezamlouvá, což vede k tomu, že si Matta neustále dobírá a ten se mu to zase pokouší oplácet. Několikrát to vede k vtipným situacím a za zdařilé lze považovat je i jejich měření sil během náboru nových plavčíků. Většinou však slovní přestřelky vyšumí do prázdna, a to zamrzí. Co však nefunguje ještě více je rozpolcenost Brodyho. V jedné rovině je to namyšlený hlupák, který si o sobě myslí opravdu hodně, ale na druhé straně není špatný člověk a i když udělá hloupost, snaží se pomoci. Jak to s ním dopadne je každému jasné od první minuty, no to by ani nevadilo, kdyby to na diváka nepůsobilo tak vážně. Pokud by byl Brodyho přerod podán s nadhledem a vtipem, určete by nevadilo ani to, že jde o snad největší klišé, jaké si tvůrci mohou na diváka přichystat. Brodyho proměna a vyšetřování zločinu se tak musí skloubit dohromady, a ačkoli to není úplně ideální zvládnuté, aspoň to diváka neuráží.

(L-R) Alexandra Daddario as Summer and Zac Efron as Matt Brody in BAYWATCH by Paramount Pictures, Montecito Picture Company, FlynnPicture Co., and Fremantle Productions

Pobřežní hlídka celou dobu stojí a padá na jednom jediném herci, kterým je Dwayne Johnson. Tato hora svalů je aktuálně asi nejsympatičtější hollywoodská hvězda, a to i přesto, že nejde o dobrého herce. Johnson má však takovou charisma, že bez problémů dokáže na svých obrovských ramenou potáhnout jakoukoliv hloupost, v níž se objeví. Platí to iv případě tohoto filmu. Ten je sice hloupý, plný levných vtipů, ale vždy, když je na obrazovce Johnson, tak to nějak celé odsypat a divák se nenudí. Do toho nechybí ani hezké ženy (Kelly Rohrbach, Alexandra Daddario, Ilfenesh Hadera či Priyanka Chopra), takže je na co dívat. Ani Zac Efron v roli Brodyho nikoho neurazí, ale jeho postava nefunguje a jediné, čím může zaujmout je skutečně vypracované tělo. Na tom se Efron skutečně nadřel, jelikož nechtěl při Johnsonovi vypadat jako fackovací panák.

Fotogalerie Pobřežní hlídka (2017)Zobrazit fotogalerii »
Abyste si film Pobřežní hlídka užili, nemůžete mít přehnané očekávání. Pokud zatoužíte po klidové jednohubky, kde si na sebe veškerou pozornost krade Johnson, kterému sekundují hezké ženy a Efron, pak to na vás může fungovat. Tvůrci se však s námětem nepopasovali úplně nejlepší a očividně z toho chtěli vytěžit něco víc. Tým plavčíků však toho hodně nenabízí. Stačilo se soustředit na zachraňování lidí, do toho zamíchat absurdní situace, prostě z toho udělat jednoduchou letní komedii, která se na nic nehraje. Osobně si myslím, že by to dopadlo lépe. Takto jde o mírně nadprůměrnou zábavu, která však rychle vyšumí z hlavy. Mě osobně nová Pobřežní hlídka zabavila, ale nečekal jsem od ní nic extra. Pokud jste viděli, respektive měli rádi původní seriál a nostalgie u vás funguje, pak by vás mohla bavit i nová verze.

Categories