Piráti Karibiku: Salazarova pomsta

fyzDuben 23, 2019Vidění 648

Kdo by to byl řekl, že od filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly uběhlo už čtrnáct let. Tehdy do kin mířil ambiciózní projekt, ale jeho osud byl velmi nejasný. Pirátským filmem v té době štěstěna velmi nepřála, avšak počin zastřešený Walt Disney Studios zabodoval a stal se obrovským hitem. Peníze se sypali, diváci i kritici hlásili spokojenost, Johhny Depp si vysloužil nominaci na Oscara, a tak se nelze divit, že pokračování na sebe nenechaly dlouho čekat. Postupně klesala i jejich kvalita, co se nejvíce podepsalo pod čtvrtý díl s podtitulem V neznámých vodách. Přesto bylo ohlášeno, že díl s pořadovým číslem pět vznikne. Sice to kvůli mnoha problémům trvalo šest let, ale Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta konečně dopluli do kinosálů. Je to však šťastný návrat?

Nebude vás natahovat a rovnou mohu prozradit, že pátý díl pirátských dobrodružství se autorům podařil. Do velké míří se na tomto úspěchu podepsala skutečnost, že režisérské duo Joachim Rønning a Espen Sandberg nejnovější díl přiblížilo ke konceptu zcela prvního dílu. Máme zde tedy poctivé dobrodružství, které přímočaře plave směrem k velkému finále a nepotřebuje při tom velké odbočky, roztahané mytologii a množství zbytečných vedlejších postav.

“PIRATES OF THE CARIBBEAN: DEAD MEN TELL NO TALES” The villainous Captain Salazar (Javier Bardem) pursues Jack Sparrow (Johnny Depp) as he searches for the trident used by Poseidon Ph: Film Frame ©Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Fotogalerie Piráti Karibiku: Salazarova pomsta (2017)Zobrazit fotogalerii »
V centru dění tentokrát není Jack Sparrow, ale mladý Henry Turner, syn Willa Turnera a Elisabeth Swann. Ten podle svých domněnek objevil způsob, jak zrušit otcovu kletbu a přivézt ho zpátky domů k mámě. Má to však jeden háček, protože řešením tohoto problému je trojzubec Poseidona. Sám však tento bájný artefakt najít nedokáže, a proto bude potřebovat pomoc Jacka Sparrowa a Carini Smythová, astronomky, o které si obyvatelé myslí, že je čarodějnice. Důvod, proč potřebuje pomoc od Jacka je jasný, jeho kompas totiž dokáže člověka nasměrovat tam, kam je třeba. To však nebude úplně jednoduché, protože Jackovi jde po krku jeho starý známý, Armando Salazar. Jak se ukáže, pomoc Carina bude pro Henryho ještě důležitější, než ta od Jacka, nakolik k trojzubcem vede mapa, za pomoci jejíž Carina pátrá po svém původu. Háček je v tom, že mapu žádný muž nedokáže přečíst. Nechybí ani Barbossa, který k této sérii prostě patří a opět bude mít co říct, dokonce jeho postava projde asi nejvýraznějším posunem.

Po dějové stránce Salazarova pomsta funguje velmi dobře. Divák vůbec nemá pocit, že je příběh překombinovaný, vše je srozumitelné a jasné. Film pěkně plyne k závěrečným titulkům bez deformací, což je při dobrodružném filmu velmi důležité. Jack Sparrow je mírně upozadený a hraje druhé housle, ale k této postavě to jednoduše pasuje a tato poloha Jackovi sedí víc, než když je tahounem. Důkazem je i první díl, ve kterém se příběh točil kolem Williama a Elizabeth, přičemž Jack stál až za nimi. Jeho postava se i tak již pravděpodobně nemá kam posunout, a proto je takový návrat ke kořenům vítán. Kromě příběhu velmi slušně fungují i ​​dialogy, při kterých se člověk nemusí chytat za hlavu a o nic hůře na tom není ani humor. Některé narážky fungují lépe, jiné zase horší, ale během celého filmu se tvůrcům úspěšně daří balancovat na hraně.

Co se týče hereckého ansámblu, staré známé tváře nepřekvapí. Johnny Depp je jako Jack Sparrow stále tentýž opilý šašek, kterému většinu času přeje štěstěna, a tak nemá problém ujít i hrobníkovi z lopaty. Zajímavý je flashback, který nás vrací do období Jackovy mládí. Zde ho setkáváme jako střízlivého ambiciózního a pohotového mladíka, který se ne svojí zásluhou stává kapitánem. V této vzpomínkové sekvenci divák uvidí, jak se to vlastně má se Salazarem a dozajista patří k tomu lepšímu z filmu. Omlazený Depp je proveden celkem slušně, ale občas patrný chybičky na kráse. Dalším navrátilcům je Barbossa v podání Geoffrey Rushe. Ten je jako vždy skvělý a krade si pro sebe velkou část pozornosti. Jak jsem již zmiňoval, jeho postava projde ve filmu snad největším posunem, který velmi dobře zapadá do celkové skládačky. Pozornost se však upírá na nováčky Brenton Thwaites (Henry) a Kayu Scodelario (Carina). Z tohoto souboje vítězně vychází představitelka Carini. Ve své roli je uvěřitelnější, nechybí jí jiskra a postava Cain její zkrátka lépe sedla. Blokátoru Salazar propůjčil svou tvář Javier Bardem. Jeho zloduch je dostatečně slizký a zákeřný, ale nedostává velmi mnoho prostoru, což je na druhé straně trochu škoda. Svůj part si však Bardem odehrál bez problémů.

Fotogalerie Piráti Karibiku: Salazarova pomsta (2017)Zobrazit fotogalerii »
U Pirátů z Karibiku bývá zvykem, že jejich vizuální efekty jsou na vysoké úrovni a není tomu jinak ani v případě Salazarově pomsty. Je jich tu požehnaně, ale bez nich by to v tomto případě ani nešlo. Celá výprava má tu správnou atmosféru, kterou dopomáhá budovat i hudba od Geoffa Zanelliho. Ten mísí staré motivy s novými a po této stránce není co vytýkat.

Jak je možno poznat z předešlých řádků, Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta jsou povedeným návratem do známých vod. V tomto však tkví i jediný závažný problém, který pátý film trápí. Série stále stojí na místě a my tak popáté dostáváme více, či méně totéž. Jde o zvládnutý a dobře natočený letní blockbuster, který na filmovém plátně vynikne, ale je velká škoda, že se tvůrci nepokoušejí o nějaký posun vpřed. Potěší však návrat ke kořenům a jisté jednoduchosti, která je typická pro první díl. V mých očích se film v rámci série kvalitativně řadí na druhé místo, hned za Kletbu Černé perly, což je vzhledem k hmatatelnou únavu značky velmi slušný výkon. Pokud se Jack a jeho přátelé ještě jednou vrátí v podobném duchu, rád se s nimi opět setkám, ale netřeba to natahovat donekonečna. Pokud by však Salazarova pomsta měla být rozloučením,

Categories