Lady Bird

fyzBřezen 27, 2019Vidění 734

Jednou za čas se na scéně zjeví film jako Lady Bird, který se nesnaží poukazovat na problémy dnešního světa, nenutí diváka zamýšlet se nad jeho nespravedlností, ale i přesto se nedá tvrdit, že v sobě neskrývá žádnou hloubku. Film, který nechce diváka ohromit špičkovým audivizuálom a více než forma ho zajímá obsah. Lady Bird přitom, i když se to při pohledu na její nosnou téma nezdá, může oslovit kohokoliv. 

Snímek to však u nás rozhodně nebude mít jednoduché, protože ji provází pověst jednoho z nejlépe hodnocených filmů historie. Tedy, pokud divák dá na hodnocení amerických kritiků, kteří se po jeho uvedení v kinech předháněli v superlativech. Podobné zaškatuľkovaný je přitom Lady Bird spíše na škodu, protože v konečném důsledku nejde o nic víc než dobře zvládnutý mix komedie a dramatu zabalen do hávu americké nezávislé tvorby. Nic více, nic méně. To však neznamená, že nestojí za shlédnutí.

Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Christine (vynikající Saoirse Ronan), žijící v Sacramentu a navštěvující místní katolickou školu. Christine typické dívka svého věku, mladá rebelka, která se snaží někam zařadit a nejen od svých blízkých požaduje, aby ji nazývali uměleckým jménem. Po ukončení střední školy se chce stůj co stůj přesunout z fádních ulic Sacramenta na východněji az jejího pohledu nejen kulturní, ale i celkově atraktivnější část kontinentu. V tomto rozhodnutí ji utvrzuje i komplikovaný vztah s matkou (neméně skvělá Laurie METCAL), se kterou se neustále hádá a má u ní pocit, že ji nedokáže dostatečně ocenit.

Být teenagerkou zkrátka není nic jednoduché a to ani pro lidi v jejím okolí. Pouze čtyřiatřicetiletá herečka Greta Gerwig si je toho zřejmě dobře vědoma a ve svém samostatném režijním debutu se rozhodla zachytit část této životní etapy debutu se vším, co k tomu patří. Vztahy s rodinou, první lásky, odpor vůči autoritám, hledání vlastní identity … Lady Bird přitom rozhodně nepotřebuje dvouhodinovou minutáž a nepotřebuje se ani ubírat cestou slzopudnej dramatu a srdceryvných dialogů, aby dokázala vyjádřit své myšlenky. Naopak, celou dobu si drží velmi rychlé tempo a nesmírnou lehkost, kterou naznačí už vypointovaných úvodní scény s matkou a dcerou v jedoucím autě. 

Greta Gerwig se rozhodla snímek pojmout semi-autobiografickým stylem, protože i ona sama v minulosti navštěvovala katolickou školu v Sacramentu. Sama se přitom nechala slyšet, že žádný zážitek zfilmu není převzat z jejího skutečného života, ale jeho jádro, které rezonuje stým co ví, je pravdivé. I přesto, že snímek žánrově spadá spíše pod komedie, což režisérce mimo jiné umožňuje jemně si utahovat si z očekávaných stereotypů, jistá autenticita je nepopiratelná. Greta Gerwig se možná nebojí shodit scénu vtipnější pointou, úsměv dokáže vyvolat i drzá čiernohumorná poznámka hlavní hrdinky prezentována vtom nejnevhodnějším okamžiku, ale film má daleko od klasické bláznivé komedie. Humor totiž pouze přirozeně vyplývá z jednotlivých situací, které v sobě často skrývají více chytrá jak se na první pohled zdá.


Hlavnou devízou Lady Bird je, že sa na nič nehrá a pojednáva o úplne obyčajných veciach jednej úplne obyčajnej hrdinky, ktorá si pritom svoju obyčajnosť neuvedomuje. Aj preto ide o jeden z najúprimnejších pohľadov na dospievanie, aké sa za poslednú dobu objavili vrámci americkej nezávislej tvorby. Tá v pravidelných intervaloch dokazuje, že má čo ponúknuť a niekedy aj viac ako klasická mainstreamová produkcia. Greta Gerwig, ktorá ešte v roku 2008 nakrútila spolu s Joeom Swanbergom drámu zachytávajúcu vzťah na diaľku, sa vlastného scenára chopila s chuťou a zrežírovala ho svižne, bez pátosu a bez jediného hluchého miesta. Najväčšia devíza filmu je však súčasne i jeho najväčšou slabinou a nie každý bude tento všedne pôsobiaci medajlónik jednej dospievajúcej teenagerky kvitovať bez výhrad. Tých päť oscarových nominácií a množstvo ďalších ocenení je však úplne zaslúžených.

Categories