Kráska a zvíře

fyzDuben 24, 2019Vidění 653

Tento příběh všichni dobře známe. Kráska a zvíře patří k nejslavnějším pohádkám vůbec a Disneyho re-imaginace tohoto příběhu z roku 1991 žala úspěch na všech frontách. A to nejen po finanční stránce – stala se vůbec prvním animovaným filmem nominovaným v hlavní kategorii na Udílení Cen Akademie, kde se ocitla bok po boku se snímky jako JFK, zda nakonec i vítězné Mlčení jehňátek. Navíc šlo o první Disneyho animovaný film adaptovaný do podoby muzikálu na Broadwayi.

Když loni vyšel na YouTube trailer na hranou verzi, tak zbořil všechny rekordy. Během prvních dvaceti čtyř hodin nabral téměř 128 milionů shlédnutí a tím potvrdil obrovský zájem publika. Už předem tak bylo jasné, že se rýsuje jeden z hitů roku 2017, který tržbami daleko předčí původní klasiku. Hlavní otázka tak zní jinak – podařilo se studiu Disney navázat i na její kvality?

Právě v zápletce se však skrývá největší síla a Achillova pata současně. Důvod je prostý – jde totiž o téměř doslovný přepis osmadvacet roční animované verze. Drobných odlišností a rozšíření dějové osnovy je pochopitelně několik, ale skutečně jde spíše o detaily. Jinak je zachováno vše podstatné, počínaje klíčovými dějovými body a konče téměř identickými písničkami od Alana Menken. Přítomný je i oživlých nábytek, či jiné polidštěné zařízení zámku. Tvůrci se zkrátka zuby nehty drží původního díla a ani nechtějí výrazněji experimentovat. Je jen na vás, jestli to budete brát jako klad, nebo jako zápor. Úspěšná Vládkyně zla z roku 2014, vycházející z pohádky o Šípkové Růžence, každopádně ukázala, že se to dá i trochu jinak.

Fotogalerie Kráska a zvíře (2017)Zobrazit fotogalerii »
Příběh jako takový však samozřejmě funguje a byla by hloupost tvrdit opak. Ve srovnání s ne až tak dávnou francouzskou verzí navíc neselhává v tom podstatném – vykreslení postav. Určitá skratkovitosť motivů je sice patrná i tentokrát, ale sbližování ústředního páru probíhá mnohem uvěřitelnější a je plné působivých scén. Ty dokáží vynahradit i ne zcela jistý začátek, který je oproti zbytku přece jen trochu pozvolný. Finále naopak graduje více než dostatečně a rámci možností se mu daří dobře budovat i určité emoce.

The Beast (Dan Stevens) in Disney’s BEAUTY AND THE BEAST, a live-action adaptation of the studio’s animated classic which is a celebration of one of the most beloved stories ever told.

Se samotnými písničkami je to o něco diskutabilnejšie. Tvůrci se jimi snaží vzdávat hold originálu, ale občas se zdá, jakoby děj zpomalovaly až příliš. Zde bych se však zvlášť přistavil při slovenském dabingu, který z tohoto hlediska považuji za zdaleka největší problém. Nebudu se věnovat jeho kvalitám v dialogových scénách, ale tím hudebním podle mě nezpochybnitelně ubližuje. Naneštěstí, hudebních čísel je tu víc než dost, protože Kráska a zvíře je v podstatě pohádkový muzikál. Je mi jasné, že dabovaná verze má opodstatnění z pohledu malých dětí, ale i tak je mi záhadou, proč u nás není k dispozici i originální znění, kde by mohli například vyniknout i francouzské akcenty jednotlivých postav.

Jinak je Kráska a zvíře přesně taková vizuální nádhera, jaká se dala očekávat již předem. Výprava je patřičně velkolepá a na vysoké úrovni je i triková stránka. Je sice pravdou, že ta by si zasloužila možná ještě o něco větší péči, ale na druhé straně – film, kde je jednou z důležitých postav mluvící svícen se nedá natočit tak, aby výsledek vyzníval zcela přirozeně a už vůbec ne realisticky. Pochvalu však rozhodně zaslouží důkladně rozpracovaná mimika zvířete, která je opravdu na úrovni.

Fotogalerie Kráska a zvíře (2017)Zobrazit fotogalerii »
Vynikající i samotné obsazení plné známých jmen. Škoda jen, že několik z nich si v dabovanou verzi vzhledem k jejich role velmi neužijete (Ewan McGregor, Stanley Tucci, Ian McKellen, Emma Thompson …) No jinak filmu z tohoto pohledu opravdu není co vytknout. Emma Watson je přesně tím castingovým zásahem do černého, ​​který láká diváky rozdílných věkových kategorií, Luke Evans si roli padoucha patřičně užívá a své si pod maskou zvířete odehrává i Dan Stevens.

Hraná Kráska a zvíře možná chvílemi působí jako příliš velká hra na jistotu, jenže ten příběh je natolik nadčasový, že to nijak zásadně nepřekáží. Ty aspekty, kterými dokázal oslovovat už v minulosti, jsou přítomny i tentokrát. A to je, nakonec, to podstatné.

Categories